Twój temperament wyznacza twoje postępowanie i reakcje.

W artykule "Temperament da się okiełznać" ("Psychologia nastolatka", nr 4/2022, str. 42-46) autorka pisze o ważnym dla nastolatków temacie: temperamencie.

W artykule wspomniano, że temperament to wrodzone cechy charakteru. Według autorki "Można przyjąć, że temperament to sposób reagowania emocjami na to, co się dzieje w otoczeniu."

Twoje - drogi nastolatku/droga nastolatko - reakcje na to, co cię spotyka na co dzień, są zdeterminowane twoim temperamentem. W artykule wspomniano, że "Temperament ma wpływ na wybór strategii radzenia sobie z trudnymi uczuciami wzbudzonymi przez jakieś sytuacje takie jak smutek, strach czy złość."

Autorka pisze, że: "temperament wyznacza kierunek" oraz że "łatwo wpaść w pułapkę własnego temperamentu, zwłaszcza będąc nastolatkiem". 

Jesteś nastolatkiem (nastolatką) - przeżywasz okres intensywnych zmian fizycznych, psychicznych, społecznych. Masz swoje problemy (ja wolę je nazywać wyzwaniami), które chcesz rozwiązywać, aby zapewnić sobie spokój i dobrostan. Masz swoje potrzeby i chcesz je spełniać; masz prawo do szczęścia, radości, rozwijania zainteresowań. Jednocześnie nie jesteś całkowicie samodzielny, zależysz od rodziców (lub opiekunów). W wieku "nastu" lat masz marzenia i to jest oczywiście zrozumiałe i naturalne.

Twój temperament może być taki lub inny, ale niezależnie od tego jaki on jest pamiętaj o moich radach:

1. myśl o swoich problemach jak o wyzwaniach, czyli zadaniach do rozwiązania; nie traktuj trudnych sytuacji jako problemów; wyzwanie brzmi pozytywnie, a problem negatywnie

2. z zapałem i determinacją podchodź do twoich wyzwań (z ang. challenges)

3. buduj w sobie poczucie, że potrafisz rozwiązywać sytuacje trudne

We wspomnianym wyżej artykule autorka pisze, że mając "naście" lat łatwo wpaść w samokrytykę i niską samoocenę. Ale pamiętaj, że ty się dopiero uczysz życia, uczysz się odpowiednio podchodzić do wyzwać i rozwiązywać twoje problemy (wyzwania). 

Nigdy się  nie poddawaj, ucz się na swoich błędach, mierz się z życiem.

Dare to live. It's YOUR life.

Dariusz Łukasik (daretolive72)


    

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O "telefonie do słuchania"

Skąd pomysł na ten blog?